Sprawozdanie z realizacji wyjazdu rehabilitacyjno - terapeutycznego na basen wychowanków SOSW z Nowego Miasta

W RAMACH PROJEKTU ,,UCZMY SIĘ RAZEM I INTEGRUJMY- LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ DLA MŁODZIEŻY POWIATU GRÓJECKIEGO”,

Uczniowie naszego Ośrodka biorą udział w zajęciach rehabilitacyjno- terapeutycznych na basenie. Zajęcia odbywają się w basenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale.

12 stycznia 2012 roku odbył się wyjazd na basen w którym brało udział 10 uczniów. Temat zajęć:  "Pływanie na brzuchu z deską, praca nóg". Podczas zajęć zostały wprowadzone między innymi zabawy takie jak "Holowanie łódki". "Motorówki" jak i wiele innych mających na celu oswojenie z oporem oraz środowiskiem wodnym. Wzająciach brało udział 7 chłopców oraz 3 dziewczynki. 5 uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym oraz 5 upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.

Ćwiczenia oraz zabawy ruchowe zostały dobrane biorąc pod uwagę:

-stopień upośledzenia,

-poziom oswojenia dziecka z wodą

-umiejętności zachowania się w środowisku wodnym

-dysfunkcje ruchowe

-możliwości wydolnościowe organizmu poszczególnych uczniów

Celem zajęć na basenie jest pomoc uczniom w przezwyciężaniu pojawiających się leków przed środowiskiem wodnym oraz wspieranie uczniów w rozwoju aby osiągnęli wyższy poziom sprawności fizycznej.

Ponieważ mięśnie poruszające nogi należą do największych w ciele człowieka, to czynności wymagające ich używania- w tym pływanie- są doskonałym sposobem wymuszania zdrowotnej aktywności serca i płuc.

Systematyczne pływanie doskonale wpływa także na prawidłowa postawę ciała oraz zapobiega skrzywieniom kręgosłupa. Hartuje i uodpornia nasz organizm na przeziębienia, a także opóźnia procesy starzenia.

Poprzez tego typu wyjazdy u uczniów kształtuje się nabywanie podstaw prozdrowotnych, zdrowego stylu życia, odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz drugiego człowiek.

Umożliwienie uczniom wzięcia udziału w zajęciach, owocuje u nich wzrostem sprawności fizycznej, eliminowaniem w znacznym stopniu ewentualnych wad postawy, rozbudzeniem potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim wyszkoleniem w zakresie różnych technik pływania oraz utrzymania się na powierzchni wody.

Wyjazdy na basen nie tylko wpływają na ciało lecz także na umysł oraz psychikę dziecka. Pozwalają choćby na chwile zapomnieć o dysfunkcjach ruchowych czy tez troskach dnia codziennego.

      

   Strona projektu jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej        
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego